8963. Szóstak mlaborski DUŻA głowa 1596 - NGC MS62
8963. Szóstak mlaborski DUŻA głowa 1596 - NGC MS62
8963. Szóstak mlaborski DUŻA głowa 1596 - NGC MS62

8963. Szóstak mlaborski DUŻA głowa 1596 - NGC MS62

Data sprzedaży: 2013-12-15
Cena wywoławcza: 1.00 zł
Cena sprzedaży: 5 360.00 zł
Miejsce sprzedaży: allegro.pl
Kategoria: Kolekcje Numizmatyka Polska do 1945 1587 - 1668
Nr pozycji: 3782949636
Czas trwania licytacji: 7 dni
Ilość osób licytujących: 18


Profesjonalne pośrednictwo w handlu numizmatami. Monety,  banknoty, historyczne akcje i obligacje, medale i literatura.
Rok 1596 to pierwszy rok bicia szóstaków w Malborku. To właśnie w tym roku, w mennicy malborskiej zaproponowano charakterystyczny, widoczny tu układ tarcz na rewersie, który później został przyjęty jako "standard szóstaka". Szóstaki malborskie z roku 1596 występują z dwoma typami portretu. Pierwszy to portret z małą głową króla, typowy dla tego rocznika (przykład tutaj), który spotkać można właśnie tylko na szóstaku malborskim 1596r. Drugi rodzaj portretu, to portret z dużą głową króla, który mamy widoczny na pięknie zachowanej monecie z niniejszej aukcji. Portret z "dużą głową" można zobaczyć również na późniejszych emisjach szóstaków malborskich, a z tego wniosek, że pojawił się on zapewne jako drugi w roku 1596, zastępując wcześniejsze, drobne wyobrażanie króla. Pojawienie się portretu z "dużą głową" jako drugiego, i to dopiero w końcówce 1596 roku  uzasadniało by obecną, dużą rzadkość występowania tego typu monety na rynku kolekcjonerskim.
Mennica malborska z końcówki XVI wieku to chyba najbardziej zaawansowany technologicznie warsztat menniczy  ówczesnej Polski, który był wyposażony w maszynę menniczą tłoczącą monety "z walca". Nic dziwnego, że monety tej mennicy wyróżniają się urodą na tle innych emisji tego okresu. Są przede wszystkim ładnie i równo wytłoczone, bez częstych i typowych dla ówczesnych monet niedobić. Ta dobra jakoś wytłoczenie sprawia, że przyjęło się ogólnie uważać, że monety malborskie są "zawsze ładne". Owszem, to prawda. Są prawie zawsze ładne, ale wynika to głównie z wysokiej jakości ich wykonania, a kwestia zużycia obiegiem dotyczy ich jednak w takim samym stopniu, jak emisji z innych mennic... mimo że faktycznie,  ładnie się zużywają :) Malborska moneta w stanie 2 to nadal piękna moneta, a  w stanie 3 bardzo atrakcyjna. Znalezienie jednak tak rzadkiej typologicznie monety, jak szóstak z "dużą głową" 1596, w stanie  takim, aby dostała MS'a jest baaaardzo truuudną sztuką. W archiwum WCN (największym archiwum monet Polski Królewskiej) szóstaków z dużą głową rocznik 1596 znalazłem tylko 6szt., przy czym tylko jedna sztuka była opisana jako stan 1-. Tym bardziej  p o l e c a m  egzemplarz wystawiony na niniejszej, przedświątecznej aukcji. Naprawdę piękna sztuka !
przedmiot licytacji pokazany na zdjęciach


 


Dodano 2013-12-09 14:14

Polecam uwadze ciekawą dyskusję o szóstaku malborskim 1596 z dużą głową na forum TPZN tutaj

Mnie w tej dyskusji szczególnie zaintrygowała wypowiedź użytkownika gradiv, cytuję jej fragment
"To z pewnością najrzadszy z malborskich, a i jeden z w ogóle najrzadszych szóstaków Zygmunta III. Według mnie błąd rytownika stempla z 1599 r. (odwrócił puncę), szybko zauważony, skoro jest tak rzadko spotykany.... "


Dodano 2013-12-13 23:55

Jeszcze niewielka dygresja odnośnie rzadkości tego szóstak.

W przywołanym wcześniej wątku na TPZN pojawiła się sugestia, że może ten szóstak był efektem błędu rytownika. Mi przyszła jeszcze jedna koncepcja do głowy.

Otóż monety te były bite z walca. Stempel wcale tak szybko się nie zużywał. W roku 1596, zapewne pod jego koniec wykonano nowy stempel awersu z nową, dużą głową króla. Wytłoczono nowe monety używając nowego stempla awersu oraz starego stempla rewersu, tego od małej głowy. Następnie, w roku 1599 wykorzystywano dalej ten sam stempel awersu z dużą głową, zestawiając go w parze z nowym stemplem rewersu, z datą 1599. Zużyła się Duża Głowa to zrobiono kolejne, nowe wyobrażanie króla na awersie, z "wąską" głową, które używano dalej, w roku 1599 itd.

COOKIES

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak