4017. POTOCKI 1908 srebro Nakład 25szt. PIĘKNY
4017. POTOCKI 1908 srebro Nakład 25szt. PIĘKNY
4017. POTOCKI 1908 srebro Nakład 25szt. PIĘKNY

4017. POTOCKI 1908 srebro Nakład 25szt. PIĘKNY

Data sprzedaży: 2014-03-08
Cena wywoławcza: 1.00 zł
Cena sprzedaży: 7 900.00 zł
Miejsce sprzedaży: allegro.pl
Kategoria: Kolekcje Medale i odznaczenia Medale Polska do 1945
Nr aukcji: 4013560780
Czas trwania licytacji: 10 dni
Ilość osób licytujących: 15


Profesjonalne pośrednictwo w handlu numizmatami. Monety,  banknoty, historyczne akcje i obligacje, medale i literatura.
stan zachowania: 1/1- Archiwum naszych aukcji
  • Strzałkowski #105 RR
  • srebro
  • średnica ~60 mm
  • waga 103.06 g
  • nakład 25 szt. 
  • sygnowany na awersie WITOLD BIELEŃSKI 

    Bardzo rzadki medal wydany z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Numizmatycznego i poświęcony pamięci wielkiego kolekcjonera, hrabiego Andrzeja Potockiego. Medal wydany w znikomym nakładzie. Wybito 1 szt. w złocie, 25 szt. w srebrze oraz 50 szt. w brązie. Notowań egzemplarzy złotego i srebrnych na rynku kolekcjonerskim nie znalazłem. Sztuki bite w brązie pojawiły sie na rynku tylko kilkukrotnie, za każdym razem osiągając wysokie ceny, ostanie notowanie w bazie WCN to 1870zł. 
    Egzemplarz wystawiony na tej aukcji jest w pięknym stanie zachowania, z delikatną, równomierną i naturalną, szarą patyną. Piękny i rzadki. Zdecydowanie p o l e c a m. 

Medale. Ci, którzy choćby tylko w zarysie poznali ich urok, uważają je za najwyższy stopień numizmatycznego wtajemniczenia, natomiast kolekcjonerzy monet, których los jeszcze nie zetkną z nimi bliżej, pomijają je, uważając za niezwiązane z numizmatyką.
Za taki stan rzeczy można zapewne w dużej mierze "obwiniać" pozostałą, a ciążącą obecnie jak balast, masową produkcję medalierską okresu PRL. W zbiorach XIX-wiecznych i przedwojennych medale były na równi z monetami stałym elementem kolekcji numizmatycznych. Wystarczy choćby przewartować karty starych Wiadomości Numizmatyczno-Archeologicznych i zobaczyć jak często goszczą one na ich łamach. Wystarczy wziąć katalog największej kolekcji numizmatów polskich E. Hutten-Czapskiego i przeczytać tytuł "... Medailles et Monnaies". Wystarczy pójść do MN w W-wa i przeczytać pełną nazwę Gabinetu numizmatycznego, która brzmi "Gabinet Monet i Medali" :) Podobnych przykładów można by  mnożyć jeszcze wiele. Współistnienie starych medali ze zbiorami starych monet nie dziwi, jest wręcz naturalne, tym bardziej jeśli zdamy sobie sprawę, że ówczesny system monetarny opierał się na złocie i srebrze. Medal okolicznościowy, pamiątkowy czy nagrodowy, to takjakby szlachetniejsza, starannej wykonana, bogatsza w formie i treści oraz często większa forma monety. Srebrny medal wykonywany był ze srebra talarowego, złoty z dukatowego złota, a wagi często były dobierane jako krotność podstawowej jednostki monetarnej.
Medale swą urodą są w stanie zachwycić, tłem historycznym głęboko zainteresować, a swą rzadkością występowania rozbudzić kolekcjonerską pasję posiadania nietuzinkowych przedmiotów. Nic dziwnego, że w dawnych zbiorach były cenione nawet bardziej niż monety i wystarczy przejrzeć przedwojenne katalogi aukcyjne, aby się o tym przekonać. Aby przekonać się o tym, że stare medale potrafią zachwycać polecam natomiast obejrzenie wystawy zbioru Czapskiego, w krakowskim muzeum jego imienia. W głównym pomieszczeniu, po bokach stoją gabloty z unikalnymi monetami, natomiast przez środek przebiega rząd gablot z medalami królewskimi, poczynając od Renesansu ... coś pięknego :) Trzeba tylko przestać przetrzeć na całe medalierstwo przez pryzmat współczesnych, powojennych produkcji i naprawdę można odkryć fascynujący, a obecnie trochę zapomniany temat. Polecam.

Aktualnie na naszych aukcjach wystawiamy fragment starego zbioru medali. Tylko siedem sztuk, ale w tym godny uwagi, unikatowy medal Leszczyńskiego z drugiej jego koronacji, czy pięknie zachowany, a wybity w nakładzie jedynie 25 sztuk, srebrny medal hrabiego Andrzeja Potockiego. Zapraszamy !

przedmiot licytacji pokazany na zdjęciach

 


COOKIES

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak